Co warto wiedzieć o nieruchomościach przekazywanych w darowiznach i spadkach?
Odpłatne zbycie mieszkania uzyskanego poprzez spadek lub darowiznę może wiązać się z zapłatą podatku dochodowego. Kluczowy jest tutaj okres 5 lat. Nie wszyscy wiedzą jakie czynniki zadecydują o tym, czy należy zapłacić podatek dochodowy a jeśli tak, to w jakiej wysokości. Kancelaria adwokacka to miejsce, które warto odwiedzić w przypadku takich wątpliwości. Okazuje się, że okres wiążący się z podatkiem liczy się od daty nabycia nieruchomości przez spadkodawcę, natomiast przy darowiźnie istotna jest data obdarowania. Jednocześnie należy pamiętać, że chodzi o rok podatkowy, który rozpoczyna się po zakończeniu roku kalendarzowego, w czasie którego podpisano umowę darowizny. Gdy sprzedaje się mieszkanie uzyskane poprzez darowiznę przed upływem takiego okresu, sprzedający jest zobowiązany do zapłacenia podatku dochodowego w wysokości 19%.
W jakiej formie można przekazać darowiznę mieszkania?
Przede wszystkim tego typu darowizna zawsze wymaga formy notarialnej. Osoba, która chce komuś innemu podarować mieszkanie musi więc zgłosić się do biura notarialnego i podpisać umowę. Darowiznę mieszkaniową można w zasadzie przekazać dowolnej osobie, bo przepisy prawne nie przewidują tutaj ograniczeń. Najczęściej mieszkania darowane są członkom rodziny, bywa jednak i tak, że przekazywane są one osobom niespokrewnionym. W razie wątpliwości radą służy adwokat z Olsztyna Karol Kakowski.
Darowizna mieszkaniowa a konieczność zapłaty podatku
Gdy ma miejsce darowizna nieruchomości w pewnych sytuacjach konieczne bywa zapłaceniu podatku. Zasadniczo obowiązek zapłaty podatku dotyczy wszystkie osoby, które otrzymały darowiznę. To jednak ile dana osoba będzie musiała zapłacić, będzie zależało od grupy podatkowej. Inaczej będzie wyglądała sytuacja gdy darowizna dotyczy bliskiej rodziny a inaczej, gdy nieruchomość jest podarowana osobie obcej. W najlepszej sytuacji w przypadku darowizn są osoby z najbliższej rodziny, bo występuje tutaj kwota zwolnienia z podatku, która wynosi niecałe 10 000 zł. Powyżej tej kwoty występuje podatek w trzech różnych stawkach: 3 %, 5 % i 7%, które uzależnione są od wartości darowanej nieruchomości. Grupa pierwsza to współmałżonkowie, rodzice, dzieci oraz rodzeństwo małżonków. W grupie drugiej, do której należy dalsza rodzina czyli teściowie, siostrzeńcy, trzeba zapłacić podatek, gdy darowizna przekracza 6 000 zł. Tutaj z kolei obowiązują stawki 7%, 9% i 12%. Istnieje jeszcze grupa przewidziana dla osób niespokrewnionych i wtedy pojawiają się wyższe stawki podatkowe, które sięgają nawet 20%. Profesjonalne porady na temat zasad naliczenia i zapłaty podatku można otrzymać u adwokata Kakowskiego.
Czy da się uniknąć konieczności zapłaty podatku?
Dobra kancelaria adwokacka to miejsce, gdzie uzyskamy porady dotyczące konieczności zapłaty podatku. Zasadniczo osoby z grupy drugiej i trzeciej nie są w stanie uniknąć zapłaty podatku. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy dana osoba zdecyduje się zamieszkać w darowanej nieruchomości. Wtedy trzeba spełnić dodatkowe warunki. Nie można mieć na własność żadnej innej nieruchomości ani być najemcą innego mieszkania. Konieczne jest zamieszkanie na stałe i zobowiązanie się, że nieruchomość nie zostanie sprzedana w ciągu 5 lat od chwili otrzymania spadku czy darowizny. Jeśli chodzi o czas, w którym darowaną nieruchomość można sprzedać to również warto znać obowiązujące zasady. Istotne jest, że okres 5 lat obowiązywania podatku liczony jest od chwili, kiedy osoba obdarowująca sama nabyła mieszkanie czy wybudowała dom.
Jakie koszty wiążą się z nabyciem spadku?
W Polsce obowiązuje podatek od spadków i darowizn. Gdy otrzymamy w spadku mieszkanie należy więc zgłosić to do urzędu skarbowego. Trzeba to zrobić w ciągu 14 dni od nabycia spadku. Będzie to moment potwierdzenia postanowieniem sądowym albo aktem notarialnym. Wtedy też opłaca się podatek do urzędu skarbowego. Najbliższa rodzina w takiej sytuacji nie płaci podatku a na dopełnienie formalności ma 6 miesięcy.